Miodinamika je metoda manualne terapije koja se bavi mobilizacijom fascija.
Klasičan pristup fizikalne terapije podrazumeva da je nervni sistem neprikosnoveni pokretač mišićne aktivnosti i koordinator obavljanja pokreta.
Najnovija istraživanja su prepoznala fasciju kao izuzetno važnog učesnika u obavljanju pokreta. Procena funkcije mišića isključivo kroz procenu funkcije nervnog sistema analizu pokreta čini nepotpunom i dovodi do isključivog fokusiranja na posledice odnosno na bol ili bolest koja se mora tretirati analgeticima ili drugim lekovima.


Bol je važan signal kojim nas sistem informiše o granicama našeg tela, omogućavajući telu da očuva svoj integritet.
Miodinamika koristi bol kao dijagnostički instrument čime pokušava da razume uzrok problema u fasciji, i kada ga razume vrši manipulaciju fascije u cilju prevencije povređivanja i normalizacije funkcije mišića otklanjajući uzrok bola i sprečavajući njegov povratak.
Šta je Fascija i zašto je toliko značajna za naše tretmane?
Fascija je ovojnica svih struktura, kompleks membrane vezivnog tkiva koji čine trodimenzionalnu mrežu u našem telu. Ona se proteže i obmotava, mišiće, kosti, zglobove, nerve, organe i sisteme organa i čitavo telo pretvara u jedinstvenu celinu.
Fascija sadrži veliki broj receptora koji snažno utiču na neuro-mišićnu fiziologiju.
Fascija je građena od nekoliko slojeva. Između slojeva fascije nalazi se tečnost koja omogućava da glatko klize jedan preko drugog. Kolagena vlakna koja grade slojeve fascije kontinuirano se protežu kroz ceo organizam, povezujući mišiće u funkcionalne celine praveći oslonac njihovoj funkciji i koordinišući njihovu aktivnost.


Fascija reaguje na fizičke nadražaje kao što su razne povrede, udarac, posekotina, operacija. Kod trauma dolazi do gubitka vode i stvaranja priraslica između slojeva fascija te oni više ne mogu adekvatno da klize jedni preko drugih što dovodi do smanjenog obima pokreta, bola, otežanog kretanja, kao i kompenzacija u drugim delovima tela…
Kada ograničenja pređu određeni prag tolerancije fascije menjaju svoju elastičnost, postaju krute te mogu negativno uticati na normalnu funkciju mišića, zgloba ili tela.

Ponekad skupljanje fascije u jednom delu tela uzrokuje bol u udaljenoj regiji (problem sa kolenom izaziva bol u ramenu), pa tretiranje samo bolnog područja neće dati dugotrajne rezultate ili rešiti postojeći problem u telu. Ali informacije o stanju i funkciji mišića kao i postojanje bolnih tačaka na zahvaćenom segmentu može da bude putokaz ka udaljenom izvoru bola.
Online konsultacija
sa našim specijalistima
Informišite se o mogućnostima tretiranja vaših tegoba
